Եկամտային հարկի սանդղակը էապես վերանայվել է. այսօր հերթական անգամ քննարկվել է Հարկային նոր օրենսգիրքը:
Այսօր Կառավարության արտահերթ նիստում Հարկային օրենսգրքի քննարկման շրջանակներում ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը հայտարարել է, որ օրենսգրքի նոր լրամշակված տարբերակում եկամտային հարկի սանդղակը էապես վերանայվել է, և նույնիսկ շուրջ 550 հազար քաղաքացիների հնարավորություն է տրվել տնտեսումներ անել այդ մասով:
Մասնավորապես, նրա խոսքով նախատեսվում է եկամտային հարկի 23 տոկոս դրույքաչափը կիրառել մինչև 150 հազար դրամ աշխատավարձի դեպքում՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծում ներկայացված մինչև 120 հազար դրամ աշխատավարձի փոխարեն:
Երկրորդ դրույքաչափը 28 տոկոս է, որով հարկվելու են 150 հազար դրամից մինչև 2 մլն դրամ աշխատավարձերը՝ նախկինում ներկայացված 120 հազար դրամից մինչև 1 մլն դրամ աշխատավարձերի փոխարեն:

The income tax scale has been essentially reviewed: Today the new Tax Legislation has been discussed once again.
Within the frameworks of the discussion of the Tax Legislation, during today’s Government ad-hoc session, the Deputy Minister of the RA State Revenue Committee by the Government Vakhtang Mirumian has announced that the income tax scale of the new amended version of the Legislation has been essentially reviewed and nearly 550 thousand citizens have been given an opportunity to do savings in this regard.
In particular, according to him, 23 percent income tax rate is stipulated to be applied in case of the salary below 150 thousand AMD, instead of 120 thousand AMD, presented in the draft adopted in the first reading.
The second rate is 28 percent, by which salaries from 150 thousand to 2 million AMD will be taxed, instead of 120 thousand to 1 million AMD presented previously.