Կառավարության որոշմամբ կասեցվել է օտարերկրացիների աշխատանքի թույլտվություն տրամադրելու և մերժելու կարգը և ժամկետները սահմանող 2016թ. մայիսի 12-ի 493-Ն որոշումը:
Կառավարության որոշմամբ կասեցվել է «Օտարերկրացի աշխատողի համար գործատուին աշխատանքի թույլտվու­թյուն տրամադրելու և մերժելու կարգը և ժամկետները, համապա­տաս­խան աշխատանքով օտարերկրացուն չապահովելու դեպքում գործատուի կողմից ծախսերի հատուցման  կարգը և չափերը, օտարերկրացի աշխա­տողի համար գործատուին աշխատանքի թույլտվու­թյուն տրամադրելու համար անհրաժեշտ փաստաթղթերի և բարձր որակավորում ունեցող օտարերկրացի մասնագետներին առանց աշխատանքի թույլտվության Հայաստանի Հանրապետությունում աշխատելու իրա­վունք տվող  մասնագիտությունների ցանկերը սահմանելու մասին» N 493-Ն որոշման գործողությունը մինչև 2018թ. հունվարի 1-ը:

Решением Правительства РА приостановлено действие постановления Правительства N 493-Ն от 12 мая 2016 г., устанавливающее порядок и сроки предоставления или отказа работодателю в разрешении на работу иностранцев
Решением Правительства РА временно, до 1 января 2018 г. приостановлено действие постановления Правительства  N 493-Ն от 12 мая 2016 г. « О порядке и сроках предоставления или отказа  работодателю  в разрешении на работу для иностранцев, порядке и размерах компенсации работодателем расходов при необеспечении инистранцев соответствуюшей работой, установлении перечня необходимых документов для предоставления работодателю разрешения на работу иностранцев и перечня специальностей, по которым  иностранным специалистам высокой квалификации предоставляется право на работу в Республике Армения без получения разрешения на работу».