Մինչև 20 մլն դրամի ԱԱՀ գումարները կվերադարձվեն 4 աշխատանքային օրվա ընթացքում՝ ներկայումս սահմանված 90 օրվա փոխարեն
Կառավարությունը սահմանել է ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով ավելացված արժեքի հարկի փոխհատուցվող գումարները միասնական hաշիվ մուտքագրելու պարզեցված ընթացակարգ կիրառելու համար hարկ վճարողների չափանիշները, ԱԱՀ զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով ԱԱՀ փոխհատուցվող գումարների՝ մինչև 20 միլիոն դրամի հայտերի հիման վրա ավելացված արժեքի հարկի գումարների՝ միասնական հաշիվ մուտքագրման պարզեցված ընթացակարգը և ժամկետները:
Առաջարկվում է սահմանել, որ ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարների՝ մինչև 20 միլիոն դրամի հայտերի հիման վրա ԱԱՀ-ի գումարների միասնական հաշիվ մուտքագրումը, իսկ 2017թ. ընթացքում՝ վերադարձը իրականացվում է՝ առանց հարկային մարմնի կողմից ուսումնասիրություն կամ ստուգում կատարելու, ընդամենը 4 աշխատանքային օրվա ընթացքում՝ ներկայումս սահմանված 90 օրվա փոխարեն:
Գործադիրը հավանություն է տվել նաև ՊԵԿ-ի ներկայացրած “ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին” և “Կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող` ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա այն ապրանքների ցանկը հաստատելու մասին, որոնց ներմուծումն ազատված է ավելացված արժեքի հարկից” ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին” ՀՀ օրենքների նախագծերին:

Сумма НДС до 20 млн драмов будет возвращена в течение всего 4-х рабочих дней вместо установленных в настоящее время 90 дней.
Правительство установило критерии налогоплательщиков для применения упрощенной процедуры внесения на единый счет компенсируемых сумм налога на добавленную стоимость по линии операций, подлежащих налогообложению по нулевой ставке налога на добавленную стоимость, упрощенную процедуру и сроки внесения на единый счет компенсируемых сумм налога на добавленную стоимость на основе заявок до 20 млн драмов по линии операций, подлежащих налогообложению по нулевой ставке НДС. В частности, предлагается установить, что внесение на единый счет компенсируемых сумм налога на добавленную стоимость на основе заявок до 20 млн драмов по линии операций, подлежащих налогообложению по нулевой ставке НДС, а в течение 2017 года – их возвращение осуществляется без проведения налоговым органом изучения или проверки, в течение всего 4-х рабочих дней вместо установленных в настоящее время 90 дней.
Правительство одобрило также представленные Комитетом госдоходов проекты законов РА «О внесении изменения и дополнения в Налоговый кодекс РА» и «О внесении дополнений в закон РА «Об утверждении перечня не подлежащих обложению акцизным налогом товаров, импортируемых организациями и индивидуальными предпринимателями, импорт которых освобожден от налога на добавленную стоимость».