Մինչև 20 մլն դրամի ԱԱՀ գումարները կվերադարձվեն 4 աշխատանքային օրվա ընթացքում՝ ներկայումս սահմանված 90 օրվա փոխարեն
Կառավարությունը սահմանել է ավելացված արժեքի հարկի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով ավելացված արժեքի հարկի փոխհատուցվող գումարները միասնական hաշիվ մուտքագրելու պարզեցված ընթացակարգ կիրառելու համար hարկ վճարողների չափանիշները, ԱԱՀ զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով ԱԱՀ փոխհատուցվող գումարների՝ մինչև 20 միլիոն դրամի հայտերի հիման վրա ավելացված արժեքի հարկի գումարների՝ միասնական հաշիվ մուտքագրման պարզեցված ընթացակարգը և ժամկետները:
Առաջարկվում է սահմանել, որ ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքների գծով ԱԱՀ-ի փոխհատուցվող գումարների՝ մինչև 20 միլիոն դրամի հայտերի հիման վրա ԱԱՀ-ի գումարների միասնական հաշիվ մուտքագրումը, իսկ 2017թ. ընթացքում՝ վերադարձը իրականացվում է՝ առանց հարկային մարմնի կողմից ուսումնասիրություն կամ ստուգում կատարելու, ընդամենը 4 աշխատանքային օրվա ընթացքում՝ ներկայումս սահմանված 90 օրվա փոխարեն:
Գործադիրը հավանություն է տվել նաև ՊԵԿ-ի ներկայացրած “ՀՀ հարկային օրենսգրքում փոփոխություն և լրացում կատարելու մասին” և “Կազմակերպությունների և անհատ ձեռնարկատերերի կողմից ներմուծվող` ակցիզային հարկով հարկման ոչ ենթակա այն ապրանքների ցանկը հաստատելու մասին, որոնց ներմուծումն ազատված է ավելացված արժեքի հարկից” ՀՀ օրենքում լրացումներ կատարելու մասին” ՀՀ օրենքների նախագծերին:

VAT sums of up to 20 million AMD will be refunded during 4 working days, instead of 90 days as currently stipulated
The Government established the criteria to use with regard to those taxpayers subject to refund for zero-rate VAT transactions, as well as a simplified procedure and the deadlines for crediting to the consolidated account the recoverable amounts of VAT paid for zero-rate taxable transactions based on applications of up to 20 million dram recoverable amounts.
In particular, the new arrangement provides that the zero-rate recoverable amounts of VAT up to 20 million drams shall be credited to the consolidated account and refunded during 2017 without inspections carried out by the tax authority within 4 working days instead of the prescribed 90 days.
The meeting next approved a set of amendments submitted by the State Revenue Committee on the Tax Code of the Republic of Armenia and on endorsing the list of those imported goods and commodities exempt of excise duty, which should be free of value added tax.
The bills seek to improve the investment environment for businesses. The bill suggests that value added tax should not be levied on all types of machinery, equipment and raw material imports.