Մինչև 4 մլն դրամի հարկային խախտումներ կատարած հարկ վճարողները քրեական պատասխանատվության չեն ենթարկվի
«Քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով կմեղմացվի մինչև 4 մլն դրամ հարկային խախտումներ կատարողների պատասխանատվությունը: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարել է ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ խոսքը վերաբերում է 205 հոդվածին՝ հարկը, տուրքը կամ պարտադիր այլ վճարը չվճարելուն: Նախարարի խոսքով՝ մինչև 4 մլն դրամ խախտումների համար այդ արարքն ապաքրեականացվում է՝ դրա համար նախատեսելով վարչական պատասխանատվություն: «Այսինքն, եթե մինչև այժմ 2 մլն և ավելի դրամի հարկերից խուսափելու դեպքում քրեական պատասխանատվություն էր ենթադրվում, ապա հիմա այդ շեմը դառնում է 4 մլն դրամ»,- ասել է Արփինե Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ խնդիրը մեկ տարուց ավելի քննարկվել է ամենատարբեր ձևաչափերով՝ ոլորտում գործունեություն ծավալող հասարակական կազմակերպությունների և փոքր ու միջին ձեռնարկատիրական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:

Налогоплательщики, совершившие уклонение от уплаты налогов не привышающих 4 миллионa драммов, не будут привлечены к уголовной ответственности.
Ответственность за совершение налоговых правонарушений не привышающих 4 миллиона драммов смягчается по закону РА “О Введении Изменений в Налоговом Кодексе”. Об этом объявила Министр Юстиции Арпине Оганнисян, добавив, что речь идет о Статье 205, в частности, неуплаты налогов, пошлин и других обязательных платежей. По словам Министра, это деяние декриминализируется в случае правонарушений не привышающих 4 миллиона драммов, предусматривая административную ответственность.
“Eсли до настоящего времени предполагалась уголовная ответственность за уклонение от уплаты налогов привышающих 2 миллиона драммов, то теперь порог составляет 4 миллиона драммов”-сказала Арпине Оганнисян, добавив, что данный вопрос обсуждался более одного года в самых разных  форматах с неправительственными организациями данной сферы, а также с представителями малого и средних предприятий.