Մինչև 4 մլն դրամի հարկային խախտումներ կատարած հարկ վճարողները քրեական պատասխանատվության չեն ենթարկվի
«Քրեական օրենսգրքում փոփոխություն կատարելու մասին» ՀՀ օրենքի նախագծով կմեղմացվի մինչև 4 մլն դրամ հարկային խախտումներ կատարողների պատասխանատվությունը: Ինչպես տեղեկացնում են ՀՀ արդարադատության նախարարությունից, Ազգային ժողովում այս մասին հայտարարել է ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ խոսքը վերաբերում է 205 հոդվածին՝ հարկը, տուրքը կամ պարտադիր այլ վճարը չվճարելուն: Նախարարի խոսքով՝ մինչև 4 մլն դրամ խախտումների համար այդ արարքն ապաքրեականացվում է՝ դրա համար նախատեսելով վարչական պատասխանատվություն: «Այսինքն, եթե մինչև այժմ 2 մլն և ավելի դրամի հարկերից խուսափելու դեպքում քրեական պատասխանատվություն էր ենթադրվում, ապա հիմա այդ շեմը դառնում է 4 մլն դրամ»,- ասել է Արփինե Հովհաննիսյանը՝ հավելելով, որ խնդիրը մեկ տարուց ավելի քննարկվել է ամենատարբեր ձևաչափերով՝ ոլորտում գործունեություն ծավալող հասարակական կազմակերպությունների և փոքր ու միջին ձեռնարկատիրական ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:

Taxpayers who made tax violations of up to 4 million AMD will not be subjected to criminal liability
According to the RA law “On Making Amendments to the Criminal Code” the liability will be mitigated for those taxpayers who breached their tax obligations of up to 4 million AMD. As reported by the Ministry of Justice, RA Minister of Justice Arpine Hovhannisyan made such an announcement in the National Assembly, adding that it concerns Article 205, which is nonpayment of tax, duty or other mandatory payment. According to the Minister, the act is being decriminalized stipulating for it administrative liability. “It means, that if up till now a taxpayer was subjected to criminal liability in case of tax evasion of up to 2 million and above, now the threshold becomes 4 million AMD”-said Arpine Hovhannisyan adding that the issue had been discussed for over one year in various formats together with NGOs operating in this particular field, as well as with representatives of small and medium-sized companies.