Մերի Սարուխանյանը Prof Tax հաշվապահական ընկերության թիմին միացել է 2023 թվականի դեկտեմբերից։
2017-2021թթ. գերազանցությամբ ավարտել է Արցախի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի Հաշվապահական հաշվառում և հարկում մասնագիտությունը ստանալով բակալավրի աստիճան։
2021-2023թթ. ավարտել է Արցախի պետական համալսարանի տնտեսագիտության ֆակուլտետի Կառավարում մասնագիտությունը ստանալով մագիստրոսի աստիճան։
2021-2023թթ. աշխատել է Արցախի Հանրապետության պետական եկամուտների կոմիտեում։
Մասնագիտական հմտությունները ամրապնդելու նպատակով մասնակցել է ՀԾ-Հաշվապահ համակարգի ուսուցման դասընթացներին, ինչպես նաև Երիտասարդի Ձայնը ՀԿ-ի կողմից կազմակերպված հաշվապահական հաշվառման դասընթացներին։
Մերի Սարուխանյանը հաշվապահական և հարկային ծառայություններ է մատուցում ծառայությունների, առևտրի և ներմուծման ոլորտներում գործող կազմակերպություններին։

Мери Саруханян присоединилась к команде бухгалтерской компании Проф Такс в декабря 2023 года.
2017-2021гг с отличием окончила экономический факультет Арцахского государственного университета по специальности Бухгалтерский учет и налогообложение, получив степень бакалавра.
2021-2023 гг. окончила экономический факультет Арцахского государственного университета по специальности Менеджмент, получив степень магистра.
2021-2023 гг. работала в Комитете государственных доходов Республики Арцах.
В целях укрепления своих профессиональных навыков участвовала в обучающих курсах системы «АП-Бухгалтер», а также курсах бухгалтерского учета организованных общественной организацией «Голос молодежи».
Мери Саруханян предоставляет бухгалтерские и налоговые услуги в сфере услуг, торговли и импорта действующим организациям.