Եկամտային հարկի սանդղակը էապես վերանայվել է. այսօր հերթական անգամ քննարկվել է Հարկային նոր օրենսգիրքը:
Այսօր Կառավարության արտահերթ նիստում Հարկային օրենսգրքի քննարկման շրջանակներում ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանը հայտարարել է, որ օրենսգրքի նոր լրամշակված տարբերակում եկամտային հարկի սանդղակը էապես վերանայվել է, և նույնիսկ շուրջ 550 հազար քաղաքացիների հնարավորություն է տրվել տնտեսումներ անել այդ մասով:
Մասնավորապես, նրա խոսքով նախատեսվում է եկամտային հարկի 23 տոկոս դրույքաչափը կիրառել մինչև 150 հազար դրամ աշխատավարձի դեպքում՝ առաջին ընթերցմամբ ընդունված նախագծում ներկայացված մինչև 120 հազար դրամ աշխատավարձի փոխարեն:
Երկրորդ դրույքաչափը 28 տոկոս է, որով հարկվելու են 150 հազար դրամից մինչև 2 մլն դրամ աշխատավարձերը՝ նախկինում ներկայացված 120 հազար դրամից մինչև 1 մլն դրամ աշխատավարձերի փոխարեն:

Ставки подоходного налога существенно пересмотрены.Сегодня в очередной раз обсуждался новый Налоговый кодекс.
Сегодня, на внеочередном заседании правительства ,в рамках обсуждаемого Налогового кодекса, заместитель председателя КГД Вахтанг Мирумян заявил,что  в новом, переработанном варианте кодекса, ставки подоходного налога существенно пересмотрены и около 500-м тысячам граждан предоставлена возможность экономии в этой части.
В частности, по его словам  предусмотрено ставку подоходного налога  23% применять при зарплате до 150 тыс.драм вместо представленных в первом чтении 120 тыс.драм.Следующей ставкой  28% будет облагаться зарплата от 150 тыс. до 2-х млн.драм вместо предусмотренных предыдущим вариантом от 120 тыс. до 1 млн. драм.Для зарплаты свыше 2 млн. драм будет применяться  ныне действующая ставка 36%.