2025 թվականի հունիսին Հայաստանի Ազգային ժողովը երկրորդ ընթերցմամբ ընդունեց «Կրիպտոակտիվների մասին» օրենքը։ Սա առաջին համապարփակ իրավական ակտն է, որը նպատակ ունի կարգավորել կրիպտոակտիվների ոլորտում գործունեության հիմնական կանոնները և պահանջները։
Օրենքով սահմանվում են կրիպտոակտիվների տեսակները, դրանց իրավական սահմանումները և բնութագրերը, կրիպտոակտիվների թողարկման, շրջանառության և պահպանման կարգը, կրիպտոակտիվների հետ կապված ծառայություններ մատուցող անձանց գործունեության լիցենզավորման և վերահսկողության պահանջները:
Օրենքով սահմանվում է նաև այն պետական մարմինը, որը պատասխանատու կլինի ոլորտի կարգավորման և վերահսկողության համար։
Օրենք ուժի մեջ է մտնում 2026 թվականի հունվարի 1-ից, ինչը ժամանակ է տալիս շուկայի մասնակիցներին հարմարվելու նոր պահանջներին և ստանալու անհրաժեշտ լիցենզիաներ։

Национальное Собрание Армении приняло закон «О криптоактивах»
В июне 2025 года Национальное Собрание Армении во втором чтении приняло закон «О криптоактивах». Это первый комплексный нормативный акт, цель которого – установить основные правила и требования для деятельности в сфере криптоактивов.
Законом определяются виды криптоактивов, их юридические определения и характеристики, порядок их выпуска, обращения и хранения, а также требования к лицензированию и надзору за деятельностью лиц, предоставляющих услуги, связанные с криптоактивами.
Законом также определяется государственный орган, ответственный за регулирование и надзор в данной сфере.
Закон вступает в силу с 1 января 2026 года, что предоставляет участникам рынка время для адаптации к новым требованиям и получения необходимых лицензий.