Հարկային ստուգումների անցկացումը կախված է հարկ վճարողի ռիսկայնության աստիճանից: Մասնավորապես, Դուք կարող եք հայտնվել ռիսկի գոտում, եթե ներկայացնեք ուշացած կամ ոչ ճշգրիտ հաշվետվություններ, չվճարեք կամ թերի վճարեք օրենքով նախատեսված հարկերը և պարտադիր այլ վճարները կամ կատարեք ուշացած վճարումներ:
Կախված ռիսկայնության աստիճանից, Ձեր մոտ կարող են իրականացվել ստուգումներ հետևյալ հաճախականությամբ`
Նշված սահմանափակումները չեն տարածվում այն դեպքերի վրա, երբ մասնավորապես`
ա. հարկային մարմինը քաղաքացիներից, իրավաբանական անձանցից, անհատ ձեռնարկատերերից ստացել է դիմում, իսկ պետական մարմիններից, տեղական ինքնակառավարման մարմիններից` գրավոր տեղեկատվություն` իրավաբանական և ֆիզիկական անձանց, պետության օրինական շահերին, վնաս հասցնելու վտանգի կամ վտանգի առաջացման մասին,
բ. Ձեր կողմից առնվազն երկու հաշվետու ժամանակաշրջանում չի ներկայացվել օրենքով սահմանված հաշվետվությունները` առանց այդ հաշվետվությունները ներկայացնելուն խոչընդոտող պատճառների վերաբերյալ գրավոր բացատրություններ ներկայացնելու,
գ. իրականացվում են ակցիզային դրոշմանիշների, հսկիչ նշանների (դրոշմապիտակների) և հսկիչ-դրամարկղային մեքենաների կիրառման, «Հաստատագրված վճարների մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքով սահմանված ելակետային տվյալների և դրանց ուղղիչ գործակիցների, ինչպես նաև չձևակերպված աշխատողների բացահայտմանն ուղղված ստուգումներ,
դ. յուրաքանչյուր օրացուցային տարվա ընթացքում Ձեր մոտ օրենքով սահմանված կարգով արձանագրվել է առաքվող կամ տեղափոխվող արտադրանքի, ապրանքների փաստաթղթավորման և (կամ) ուղեկցող փաստաթղթերի գրանցման օրենքով սահմանված կարգի մեկից ավելի խախտումներ:
Նշված դեպքերում անցկացվող ստուգումների ընթացքում պարզաբանվում են միայն այն հարցերը, որոնք հիմք են հանդիսացել այդ ստուգումներն իրականացնելու համար:

Это зависит от степени рискованности налогоплательщика. В частности, Вы можете попасть в зону риска, если представите отчет с опозданием или представите недостоверный отчет, не уплатите или неверно уплатите предусмотренные законом налоги и прочие обязательные платежи или выполните платежи с опозданием.
В зависимости от степени рискованности, у Вас могут быть проведены проверки со следующей частотой:
Указанные ограничения не распространяются на те случаи, в которых, в частности:
а. налоговый орган от граждан, юридических лиц, индивидуальных предпринимателей получил заявление, а от государственных органов, органов местного самоуправления – письменную справку о нанесении вреда или возникновении риска юридическим и физическим лицам, законным интересам государства;
б. с Вашей стороны как минимум за два отчетных периода не были представлены установленные законом отчетности — без представления письменных объяснений относительно причин, препятствовавших представлению отчетностей;
в. проводятся проверки относительно применения акцизных марок, контрольных знаков (голограмм) и контрольно-кассовых машин, исходных данных и их поправочных коэффициентов, установленных законом Республики Армения “О фиксированных платежах”, а также проверки, направленные на выявление неоформленных работников.
г. во время любого календарного года у Вас установлен факт более одного нарушения относительно доставляемой или перевозимой продукции, документации товаров и (или) сопроводительных документов
Во время проверок в указанных случаях разъясняются только те вопросы, которые стали основой для проведения данных проверок.