Հրապարակվել է լուծարման ենթակա հարկ վճարողների ցանկը
Հարկ վճարողների ցանկը «սրբագրվում» է. պետական եկամուտների կոմիտեն կազմել է լուծարման ենթակա հարկ վճարողների նախնական ցանկը: Դրանում ներառված են այն կազմակերպությունները և անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք 2013թ. մինչև 2017թ. հունվարի 1-ը հարկային մարմին չեն ներկայացրել որևէ հաշվետվություն, հաշվարկ կամ հայտարարագիր, hարկային մարմնում առկա տեղեկություններով չունեն գույք և հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով չունեն պարտավորություններ կամ չեն վերագրանցվել:
Լուծարման ողջ ընթացքում հարկ վճարողներին անհանգստություն չի պատճառվելու. նրանք ազատվելու են սովորաբար հստակեցումների երկար փուլերից բաղկացած ընթացքից ու թղթաբանությունից. «Աշխատանքի ողջ ծանրաբեռնվածությունը ՊԵԿ-ը վերցրել է իր վրա և գույքի առկայությունը կամ պարտատերերի առարկությունը ճշգրտելու համար համագործակցելու է պետական գերատեսչությունների հետ»,-ներկայացրել է Կարեն Թամազյանն՝ ընդգծելով ևս մեկ արտոնություն, որով չեղյալ է համարվում հունվարի 1-ի դրությամբ հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով կազմակերպության կամ Ա/Ձ-ի՝ մինչև 10 հազար դրամի չափով ընդհանուր հարկային պարտավորությունը:
Առաջնորդվելով «Հարկային հաշվետվություններ չներկայացրած կազմակերպությունները լուծարելու և անհատ ձեռնարկատերերին պետական հաշվառումից հանելու մասին ՀՀ օրենքով»՝ հարկային մարմինը www.taxservice.am պաշտոնական կայքում արդեն հրապարակել է օրենքով սահմանված չափանիշներին բավարարող հարկ վճարողների ցանկը: Նախնական ցանկում ընդգրկված մոտ 50 000 հարկ վճարողները, եթե չեն ցանկանում լուծարվել կամ հանվել պետական հաշվառումից, կարող են այդ մասին գրավոր տեղեկացնել համապատասխան հարկային տեսչությանը:

List of taxpayers subject to liquidation was published
The list of taxpayers is being improved: SRC published the preliminary list of taxpayers subject to liquidation. It includes organizations and sole proprietors who in the period between 2013 and January 2017 haven’t filed any return, calculation or declaration, do not have property and liabilities in terms of revenues controlled by tax body or haven’t re-registered.
Taxpayers won’t be bothered throughout the process of liquidation: they will be freed of the procedures involving long phases of clarifications and documentation: “SRC has taken the whole workload and will cooperate with government agencies to check availability of property or debtors’ objections,” informed Tamazyan highlighting another privilege, by which a tax liability below 10 thousand drams as of January 1 will be nulled for companies and sole proprietors in terms of revenues controlled by tax body.
Guided by RA Law “On liquidating companies and de-registering sole-proprietors who failed to file tax returns”, the tax body has already published on www.taxservice.am the list of taxpayers meeting the requirements prescribed by law. If the taxpayers who appear on the preliminary list do not wish to liquidate or de-register, they can apply to the relevant tax inspectorate in writing.