Հրապարակվել է լուծարման ենթակա հարկ վճարողների ցանկը
Հարկ վճարողների ցանկը «սրբագրվում» է. պետական եկամուտների կոմիտեն կազմել է լուծարման ենթակա հարկ վճարողների նախնական ցանկը: Դրանում ներառված են այն կազմակերպությունները և անհատ ձեռնարկատերերը, որոնք 2013թ. մինչև 2017թ. հունվարի 1-ը հարկային մարմին չեն ներկայացրել որևէ հաշվետվություն, հաշվարկ կամ հայտարարագիր, hարկային մարմնում առկա տեղեկություններով չունեն գույք և հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով չունեն պարտավորություններ կամ չեն վերագրանցվել:
Լուծարման ողջ ընթացքում հարկ վճարողներին անհանգստություն չի պատճառվելու. նրանք ազատվելու են սովորաբար հստակեցումների երկար փուլերից բաղկացած ընթացքից ու թղթաբանությունից. «Աշխատանքի ողջ ծանրաբեռնվածությունը ՊԵԿ-ը վերցրել է իր վրա և գույքի առկայությունը կամ պարտատերերի առարկությունը ճշգրտելու համար համագործակցելու է պետական գերատեսչությունների հետ»,-ներկայացրել է Կարեն Թամազյանն՝ ընդգծելով ևս մեկ արտոնություն, որով չեղյալ է համարվում հունվարի 1-ի դրությամբ հարկային մարմնի կողմից վերահսկվող եկամուտների գծով կազմակերպության կամ Ա/Ձ-ի՝ մինչև 10 հազար դրամի չափով ընդհանուր հարկային պարտավորությունը:
Առաջնորդվելով «Հարկային հաշվետվություններ չներկայացրած կազմակերպությունները լուծարելու և անհատ ձեռնարկատերերին պետական հաշվառումից հանելու մասին ՀՀ օրենքով»՝ հարկային մարմինը www.taxservice.am պաշտոնական կայքում արդեն հրապարակել է օրենքով սահմանված չափանիշներին բավարարող հարկ վճարողների ցանկը: Նախնական ցանկում ընդգրկված մոտ 50 000 հարկ վճարողները, եթե չեն ցանկանում լուծարվել կամ հանվել պետական հաշվառումից, կարող են այդ մասին գրավոր տեղեկացնել համապատասխան հարկային տեսչությանը:

Опубликован список налогоплательщиков, подлежащих ликвидации
Редактируется список налогоплательщиков: Комитет государственным доходов РА составил предварительный список налогоплательщиков, подлежащих ликвидации. В него включены те организации и индивидуальные предприниматели, которые с 2013 по 1 января 2017 года не представляли в налоговый орган никаких отчетностей, расчетов или деклараций, по сведениям налогового органа не обладают имуществом, а также по линии доходов, контролируемых со стороны налогового органа, не имеют никаких обязательств или не перерегистрировались.
В ходе всего процесса ликвидации налогоплательщикам не будут причины какие-либо неудобства: их избавят от бюрократического процесса, состоящего обычно из длительных этапов уточнений: “Всю тяжесть работы взял на себя КГД, и для выяснения наличия имущества или кредиторов он будет сотрудничать с государственными ведомствами”, — отметил Карен Тамазян, обратив внимание на то обстоятельство, что имеется еще одна льгота, которая аннулирует налоговое обязательство организации или И/П по линии доходов, контролируемых налоговым органом, по состоянию на 1 января, в общем размере до 10 тыс. драмов.
Руководствуюсь Законом РА “О ликвидации организаций, не представивших налоговые отчетности, и снятия с государственного учета индивидуальных предпринимателей”, налоговый орган уже опубликовал на своем официальном сайте www.taxservice.am список налогоплательщиков, удовлетворяющих установленным законом критериям. В предварительный список вошли около 50 000 налогоплательщиков. Если они не желают ликвидации или не хотят быть сняты с государственного учета, то могут письменно сообщить об этом в соответствующую налоговую инспекцию.