2017 թվականի հունվարի 1-ից հարկային օրենսդրական մի շարք փոփոխություններ են գործում
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախաձեռնությամբ հարկային միջավայրը բարելավող մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ են  կատարվել, որոնք ուժի մեջ են մտել 2017 թվականի հունվարի 1-ից: ԱԱՀ վճարողների շրջանառու ֆինանսական միջոցների օգտագործման արդյունավետության բարձրացման նպատակով ազատականացվել է ԱԱՀ հաշվանցումների կարգը: Ըստ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանի, բոլոր ԱԱՀ վճարողներն ԱԱՀ-ի գծով հաշվանցումները կատարում են հաշվառման հաշվեգրման մեթոդով՝ անկախ իրենց մատակարարներին վճարելու հանգամանքից:
Ներդրվել է նաև շահութահարկի կանխավճարային այլընտրանքային համակարգ, ինչը հարկ վճարողներին հնարավորություն կընձեռի վճարումները կատարել ոչ թե նախորդ տարվա շահութահարկի գումարի 18.75 տոկոսի չափով, այլ նախորդ եռամսյակի ընթացքում ապրանքների մատակարարումից, աշխատանքների կատարումից և ծառայությունների մատուցումից ստացվող եկամուտների երկու տոկոսի չափով:
Մեկ այլ փոփոխությամբ՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, լիազորված տնտեսական օպերատորի կարգավիճակ ունեցող հարկ վճարողի կամ ՀՀ կառավարության հավանությանն արժանացած ծրագիր իրականացնող ռեզիդենտ՝ շահութահարկ վճարողների խմբի կողմից ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող պետություններից ՀՀ տարածք ապրանքների ներմուծումն ազատվել է ԱԱՀ-ից, եթե այդ կամ դրանց վերամշակման արդյունքում ստացված ապրանքները ներմուծման օրվան հաջորդող 180 օրվա ընթացքում արտահանվում են (այդ թվում՝ ԵԱՏՄանդամ պետություններ):

С 1 января 2017 года действует ряд законодательных изменений, направленных на улучшение налоговой среды
Внедрена альтернативная система предварительной уплаты налога на прибыль
По инициативе Комитета государственных доходов осуществлен ряд законодательных изменений, направленных на улучшение налоговой среды, которые вступили в силу с 1 января 2017 года. Для повышения эффективности использования оборотных средств плетельщиков НДС проведена либерализация порядка уплаты НДС. По словам заместителя председателя КГД Вахтанга Мирумяна, все плательщики НДС производят взаимозачеты методом учета НДС, независимо от факта уплаты поставщиками.
Внедрена также альтернативная система предварительной уплаты налога на прибыль, что предоставит возможность налогоплательщикам производить уплату налога на прибыль не в размере 18,75% от суммы налога на прибыль, как это было в прошлом году, а в размере 2% от прибыли, полученной за поставку товаров, выполнение работ и оказания услуг за предыдущий квартал.
В соответствии с еще одним изменением, в установленном законодательством порядке, ввоз товаров на территорию РА из государств, не являющихся членами ЕАЭС, налогоплательщиком, имеющим статус уполномоченного экономического оператора, или группой резидентов-плательщиков налога на прибыль, реализующих получившую одобрение Правительства РА программу, освобождается от НДС, если данные товары или товары, полученные в результате переработки в течение 180 дней, следующих за днем ввоза, экспортируются (в том числе в государства-члены ЕАЭС).