2017 թվականի հունվարի 1-ից հարկային օրենսդրական մի շարք փոփոխություններ են գործում
Պետական եկամուտների կոմիտեի նախաձեռնությամբ հարկային միջավայրը բարելավող մի շարք օրենսդրական փոփոխություններ են  կատարվել, որոնք ուժի մեջ են մտել 2017 թվականի հունվարի 1-ից: ԱԱՀ վճարողների շրջանառու ֆինանսական միջոցների օգտագործման արդյունավետության բարձրացման նպատակով ազատականացվել է ԱԱՀ հաշվանցումների կարգը: Ըստ ՊԵԿ նախագահի տեղակալ Վախթանգ Միրումյանի, բոլոր ԱԱՀ վճարողներն ԱԱՀ-ի գծով հաշվանցումները կատարում են հաշվառման հաշվեգրման մեթոդով՝ անկախ իրենց մատակարարներին վճարելու հանգամանքից:
Ներդրվել է նաև շահութահարկի կանխավճարային այլընտրանքային համակարգ, ինչը հարկ վճարողներին հնարավորություն կընձեռի վճարումները կատարել ոչ թե նախորդ տարվա շահութահարկի գումարի 18.75 տոկոսի չափով, այլ նախորդ եռամսյակի ընթացքում ապրանքների մատակարարումից, աշխատանքների կատարումից և ծառայությունների մատուցումից ստացվող եկամուտների երկու տոկոսի չափով:
Մեկ այլ փոփոխությամբ՝ օրենսդրությամբ սահմանված կարգով, լիազորված տնտեսական օպերատորի կարգավիճակ ունեցող հարկ վճարողի կամ ՀՀ կառավարության հավանությանն արժանացած ծրագիր իրականացնող ռեզիդենտ՝ շահութահարկ վճարողների խմբի կողմից ԵԱՏՄ անդամ չհանդիսացող պետություններից ՀՀ տարածք ապրանքների ներմուծումն ազատվել է ԱԱՀ-ից, եթե այդ կամ դրանց վերամշակման արդյունքում ստացված ապրանքները ներմուծման օրվան հաջորդող 180 օրվա ընթացքում արտահանվում են (այդ թվում՝ ԵԱՏՄանդամ պետություններ):

Several legislative changes improving tax environment are in effect as of January 1
Several legislative changes  aimed at improving tax environment have been made on the initiative of the State Revenue Committee and entered into as of January 1, 2017. The procedure of offset of VAT was liberalized for the purpose of raising the efficiency of use of free funds by VAT payers. According to Deputy SRC Chairman Vakhtang Mirumyan, all VAT-payers make an offset on VAT via account crediting, irrespective of the fact of payment made to suppliers.
An alternative system for prepayment of profit tax has also been implemented. It will enable taxpayers to make payments at 2% of incomes received from goods delivered, works performed and services rendered during the previous quarter, instead of 18.75% of the profit tax amount in the previous year.
Another change provides for VAT relief for importation of goods to Armenia from non EAEU states by authorized economic operators or by resident groups of profit tax payers implementing a project approved by Armenian government, provided that such goods or their derivatives are exported (including to EAEU states) during 180 days following the import.