Ովքեր պետք է 2023 թվականի հաշվետու տարվա համար ներկայացնեն հայտարարագիր
Հայաստանի Հանրապետությունում 2023-2025 թվականներին փուլային եղանակով ներդրվում է Ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը:
2023 թվականի հաշվետու տարվա համար մինչև 2024 թվականի մայիսի 1-ը ներառյալ, եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ-հայտարարագրեր հարկային մարմին պետք է ներկայացնեն Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության հետևյալ քաղաքացիները (բացառությամբ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ անչափահաս համարվող անձանց)՝
1. 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պետական և համայնքային ծառայողները, հանրային պաշտոններ զբաղեցնող ՀՀ քաղաքացիները։
2. 2022 թվականի արդյունքներով 1 մլրդ դրամ և ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած ՀՀ ռեզիդենտ առևտրային կազմակերպությունների՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ մասնակից (բաժնետեր, փայատեր, անդամ) հանդիսացող ՀՀ քաղաքացիները։
3. «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով իրական շահառու համարվող ՀՀ քաղաքացիները։

Кто должен подавать декларацию за отчетный 2023 год
В Республике Армения в 2023-2025 годах поэтапно внедряется система всеобщего декларирования доходов физических лиц.
За отчетный год до 1 мая 2024 года включительно следующие граждане Республики Армения, являющиеся резидентами Республики Армения (кроме лиц, считающихся несовершеннолетними по состоянию на 31 декабря), должны представить годовую декларацию о подоходном налоге в налоговую службу:
1. По состоянию на 31 декабря 2023 года государственные и муниципальные служащие — граждане Республики Армения, занимающие государственные должности, определенные Законом Республики Армения «О государственной службе».
2. По состоянию на 31 декабря 2023 года граждане РА, являющиеся участниками (акционерами, пайщиками, членами) коммерческих организаций-резидентов РА, задекларировавших по итогам 2022 года валовой доход в размере 1 млрд драмов и более.
3. Граждане РА, которые считаются реальными бенефициарами согласно Закону РА «О борьбе с отмыванием денег и финансированием терроризма».