Ովքեր պետք է 2023 թվականի հաշվետու տարվա համար ներկայացնեն հայտարարագիր
Հայաստանի Հանրապետությունում 2023-2025 թվականներին փուլային եղանակով ներդրվում է Ֆիզիկական անձանց եկամուտների համընդհանուր հայտարարագրման համակարգը:
2023 թվականի հաշվետու տարվա համար մինչև 2024 թվականի մայիսի 1-ը ներառյալ, եկամտային հարկի տարեկան հաշվարկ-հայտարարագրեր հարկային մարմին պետք է ներկայացնեն Հայաստանի Հանրապետության ռեզիդենտ հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետության հետևյալ քաղաքացիները (բացառությամբ դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ անչափահաս համարվող անձանց)՝
1. 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ՝ «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված պետական և համայնքային ծառայողները, հանրային պաշտոններ զբաղեցնող ՀՀ քաղաքացիները։
2. 2022 թվականի արդյունքներով 1 մլրդ դրամ և ավելի համախառն եկամուտ հայտարարագրած ՀՀ ռեզիդենտ առևտրային կազմակերպությունների՝ 2023 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ մասնակից (բաժնետեր, փայատեր, անդամ) հանդիսացող ՀՀ քաղաքացիները։
3. «Փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման դեմ պայքարի մասին» ՀՀ օրենքով իրական շահառու համարվող ՀՀ քաղաքացիները։

Who should submit a declaration for the reporting year of 2023
In the Republic of Armenia, in 2023-2025, the system of universal declaration of incomes of natural persons is introduced in a phased manner.
For the reporting year of 2023 up to and including May 1, 2024, the following citizens of the Republic of Armenia who are residents of the Republic of Armenia (except for persons considered minors as of December 31) must submit annual income tax statements to the tax authority:
- As of December 31, 2023, state and municipal employees, citizens of the Republic of Armenia holding public positions as defined by the Law of the Republic of Armenia “On Public Service”.
- As of December 31, 2023, RA citizens who are participants (shareholders, equity holders, members) of RA resident commercial organizations that have declared a gross income of 1 billion drams or more in the results of 2022.
- RA citizens who are considered real beneficiaries under the RA Law “On Combating Money Laundering and Terrorist Financing”.